• 08/06/2022

Nations League: To γκολ του Χάρι Κέιν σώζει την Αγγλία στην εκπνοή του αγώνα, αποσπώντας την ισοπαλία μέσα στην Γερμανία (συνέχεια…)

(φωτογραφία: Ο Χάρι Κέιν, με εκτέλεση πέναλντι, σκοράρει για πεντηκοστή φορά σε διεθνή αγώνα για την Αγγλία)

Ο Χάρι Κέιν σκόραρε από το σημείο του πέναλτι και βοήθησε την Αγγλία να σώσει την ισοπαλία 1-1 με τη Γερμανία στην Allianz Arena, στον αγώνα τους για το Nations League.

Ο αρχηγός της Αγγλίας, Χάρι Κέιν, πέτυχε το 50ό του γκολ σε διεθνείς αγώνες, μετατρέποντας σε γκολ ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις στο Μόναχο, σφραγίζοντας την ισοπαλία 1-1 στο Nations League με τη Γερμανία. Η Γερμανία προηγήθηκε όταν ο Γιόνας Χόφμαν έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους αλλά ο Κέιν ισοφάρισε από το σημείο δύο λεπτά πριν από το τέλος. Ο αμυντικός της Γερμανίας Nico Schlotterbeck έπεσε επάνω στον Χάρι Κέιν, μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα, μετά από επανεξέταση του VAR, να δοθεί πέναλτι. Ο επιθετικός της Τότεναμ ανέβηκε στην δεύτερη θέση της Αγγλίας, των κορυφαίων διεθνών σκόρερ όλων των εποχών – με μόλις τρία γκολ πίσω από τον Γουέιν Ρούνεϊ - στην λίστα των κορυφαίων σκόρερ της Αγγλίας, ξεπερνώντας τα 49 γκολ του Σερ Μπόμπι Τσάρλτον. Με τέσσερα ακόμη παιχνίδια να απομένουν μέχρι την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στο Κατάρ τον Νοέμβριο, ο Κέιν θα έχει σίγουρα την ευκαιρία να καταρρίψει το ρεκόρ του Ρούνεϊ και να γίνει ο μεγαλύτερος διεθνής σκόρερ όλων των εποχών για την Αγγλία.