• 06/06/2022

Η Αγγλία ηττήθηκε στην Ουγγαρία με τη βοήθεια ενός κοινού 30.000 μαθητών! Η Ιταλία κράτησε την Γερμανία (συνέχεια…)

(φωτογραφία: αποθέωση της Ουγγαρίας από σχεδόν 30.000 μαθητές κάτω των 14 ετών!)

Μια εξουθενωμένη Αγγλία γνώρισε την ήττα-έκπληξη με 1-0 στην Ουγγαρία για το UEFA Nations League το Σάββατο, ενώ η Γερμανία χρειάστηκε να έρθει εκ των υστέρων για να ισοφαρίσει 1-1 με την όχι ιδιαίτερα «δεμένη» ομάδα της Ιταλίας.

Το αστέρι της RB Leipzig, Dominik Szoboszlai, πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα από το σημείο του πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο στη Βουδαπέστη, καθώς η Ουγγαρία νίκησε την Αγγλία για πρώτη φορά από το 1962.

«Αποδείξαμε στο Euro 2020 τι είμαστε ικανοί να κάνουμε απέναντι στους καλύτερους και το δείξαμε ξανά. Το δύσκολο θα είναι να το επαναλάβουμε αυτό», δήλωσε ο αρχηγός της Ουγγαρίας Adam Szalai, στον τηλεοπτικό σταθμό M4 Sport.

Η σύνθεση της Αγγλίας περιελάμβανε για πρώτη φορά τον αμυντικό της Leicester City, James Justin, και τον επιθετικό της West Ham United, Jarrod Bowen, αλλά, οι επισκέπτες δεν κατάφεραν να προβληματίσουν τους οικοδεσπότες, οι οποίοι αποθεώθηκαν από 30.000 θερμούς θεατές που αποτελούνταν κυρίως από μαθητές.

«Είναι πικρά απογοητευμένοι (οι Ούγγροι) γιατί θέλουμε να συνεχίσουμε να κερδίζουμε αγώνες. Αν θέλουμε να είμαστε μια ομάδα ακριβώς στην κορυφαία κατηγορία του ποδοσφαίρου, πρέπει να ερχόμαστε εδώ και να κερδίζουμε», δήλωσε ο προπονητής της Αγγλίας Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, προτού παραδεχτεί ότι η κούραση και η «ζέστη» έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

«Ήταν μια μακρά σεζόν. Η ζέστη ήταν ένας παράγοντας που αφαίρεσε πολλά από το δυναμικό των παικτών μας».

Η Ουγγαρία αναγκάστηκε να παίξει το παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών λόγω της συμπεριφοράς των οπαδών της κατά τη διάρκεια των εντός έδρας αγώνων της στο Euro 2020.

Ωστόσο, οι οδηγίες της UEFA επιτρέπουν σε παιδιά κάτω των 14 ετών να λαμβάνουν δωρεάν εισιτήρια υπό αυτές τις συνθήκες και η ουγγρική ποδοσφαιρική ομοσπονδία το εκμεταλλεύτηκε πλήρως.

Το γκολ ήρθε στο 66ο λεπτό, με τον Szoboszlai να νικά τον Jordan Pickford αφού νωρίτερα ο αναπληρωματικός της Αγγλίας Reece James κρίθηκε ότι έκανε φάουλ στον Zsolt Nagy.

Οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ θα αντιμετωπίσουν στη συνέχεια τη Γερμανία και την Ιταλία, οι οποίες κατέληξαν σε ένα ισόπαλο παιγνίδι στη Μπολόνια, στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου.

Εκεί, ο αρχηγός της Ρόμα, Λορέντζο Πελεγκρίνι, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Ιταλίας, 20 λεπτά πριν από τη λήξη. Ωστόσο, η Γερμανία χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να ισοφαρίσει, καθώς η άμυνα των γηπεδούχων απέτυχε να απομακρύνει την μπαλιά του Γιόνας Χόφμαν στο κέντρο της άμυνας, και ο Τζόσουα Κίμιχ την μετέτρεψε σε γκολ για την Γερμανία.