• 04/06/2022

Η Δανία αποσβολώνει την Γαλλία, και η Ολλανδία διαλύει το Βέλγιο στο Nations League! (συνέχεια…)

(φωτογραφία: Ο Memphis Depay, της Ολλανδίας, πανηγυρίζει μετά το γκολ που πέτυχε εναντίον του Βελγίου, κατά τη διάρκεια του αγώνα του για το UEFA Nations League στο στάδιο King Baudouin, στις Βρυξέλλες την 3η Ιουνίου 2022)

Ο αναπληρωματικός Αντρέας Κορνέλιους σκόραρε δύο φορές, καθώς η Δανία ανέκαμψε από την αρχική οπισθοδρόμηση με ένα εξαιρετικό γκολ του Καρίμ Μπενζεμά, και νίκησε τη Γαλλία με 2-1 την Παρασκευή στο πλαίσιο του UEFA Nations League στο Stade de France, στον πρώτο αγώνα στο γήπεδο μετά το χάος που έπληξε τον τελικό του Champions League το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Το εκπληκτικό σουτ του Μπενζεμά έβαλε μπροστά τη Γαλλία, κάτοχο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έξι λεπτά μετά το ημίχρονο, για να έρθει ο επιθετικός Κορνέλιους από την τουρκική Τραμπζονσπόρ να φέρει την ισοφάριση για την Δανία στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου και στη συνέχεια να πετύχει τη νίκη στο 88ο λεπτό, κάτι που σήμαινε ότι ήταν μια απογοητευτική βραδιά για τη Γαλλία που είδε επίσης τόσο τον Kylian Mbappe όσο και τον Raphael Varane να αποχωρούν με χτυπήματα.

Ο αρχηγός της Δανίας, Κρίστιαν Έρικσεν, αναφέρθηκε στον Γολγοθά της επιστροφής του στην υγεία του, μετά την καρδιακή ανακοπή που υπέστη κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Φινλανδία στο Euro 2020, λέγοντας ότι είναι «τόσο ικανοποιημένος που επέστρεψε".

"Νομίζω ότι το πρώτο θαύμα ξεκίνησε όταν με έσωσαν στον αγωνιστικό χώρο- αυτή είναι η πρώτη σκέψη", είπε.

Το Stade de France ήταν σχεδόν κατάμεστο από 75.833 θεατές, συμπεριλαμβανομένων μόλις 1.400 Δανών οπαδών, ωστόσο, η ατμόσφαιρα έξω από το γήπεδο πριν από τη σέντρα ήταν ήρεμη.

Αυτό ερχόταν σε πλήρη αντίθεση με τις σκηνές που εκτυλίχθησαν έξι ημέρες νωρίτερα, όταν σοβαρά οργανωτικά προβλήματα οδήγησαν σε αδυναμία εισόδου των οπαδών στο στάδιο, και πολλοί φιλήσυχοι οπαδοί υπέστησαν δακρυγόνα, πριν από τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0 επί της Λίβερπουλ στον τελικό του Champions League.

Επίσης, την Παρασκευή, ο Μέμφις Ντεπάι πέτυχε διπλό γκολ, καθώς η Ολλανδία έβαλε τέλος σε 25(!!) δίχως επιτυχία χρόνια, απέναντι στο γειτονικό Βέλγιο με το 4-1 επί των οικοδεσποτών της στις Βρυξέλλες.

Ο Steven Bergwijn και ο Denzel Dumfries πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ, καθώς οι Ολλανδοί έβαλαν τέλος στο σχεδόν εξαετές αήττητο εντός έδρας ρεκόρ του Βελγίου, σε μια μεγάλη ανατροπή για την ομάδα, η οποία βρισκόταν στην κορυφή της κατάταξης της FIFA για τρία χρόνια, μέχρι να εκθρονιστεί πρόσφατα.

Ο Bergwijn σφυροκόπησε έξω από την περιοχή στο 40ο λεπτό, για να δώσει στους Ολλανδούς ένα άξιο προβάδισμα στο ημίχρονο, πριν ο Depay και ο Dumfries προσθέσουν ακόμη περισσότερα στο δεύτερο ημίχρονο σε μια καθολικά αποφασιστική εμφάνιση.

Ο αρχηγός των Ολλανδών Virgil van Dijk δήλωσε ότι δεν εξεπλάγη από την εκτός έδρας νίκη:

«Τους αναλύσαμε καλά και εκτελέσαμε τα σχέδιά μας, τα καταφέραμε πολύ καλά. Ήταν μια εξαιρετική βραδιά».