• 22/03/2022

22-Μαρ.2022: Διασυρμός της Παρί Σεν Ζερμέν με 3-0 από τους Μονεγάσκους στο στάδιο «Louis II» του Πριγκιπάτου… (συνέχεια)

Μετά τον αποκλεισμό της Παρί Σεν Ζερμέν (PSG) στους 16 του Champions League από την Ρεάλ Μαδρίτης, η πολύ κακή εμφάνιση στο Stade Louis II δεν θα μπορέσει να αμβλύνει το μένος των φίλων της Παριζιάνικης ομάδας, οι οποίοι πλέον έχουν στραφεί ενάντια στην διοίκηση της ομάδος, ζητώντας  την άμεση αντικατάσταση του αθλητικού διευθύνοντος, Leonardo Araújo, καθώς και την αποχώρηση του προέδρου, Nasser Al-Khelaifi.

Η πρωτοπόρος της Ligue 1, Παρί Σεν Ζερμέν, επέδειξε μια πολύ μέτρια και νωθρή παρουσία, εισπράττοντας την ήττα με 3-0 από τη Μονακό, με τον Γουισάμ Μπεν Γιεντέρ να σκοράρει δύο φορές.

Ωστόσο, με εννέα αγώνες να απομένουν, η PSG εξακολουθεί να διατηρεί ένα προβάδισμα 15 βαθμών στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας έτσι σε καλό δρόμο προκειμένου να ισοφαρίσει το ρεκόρ της Σεντ Ετιέν, των 10 τίτλων στο γαλλικό πρωτάθλημα. Η Μονακό, με την νίκη της αυτήν, ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Η PSG, στα πρώτα λεπτά του αγώνα σημείωσε μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας, γεγονός όμως που σε συνδυασμό με τις πολύ χλιαρές επιθέσεις της δεν απέδωσε κάποιο ουσιαστικό όφελος, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν επάξια το προβάδισμα στο 25ο λεπτό με ένα φαλτσαριστό σουτ του  Ben Yedder.

Η Μονακό θα μπορούσε να πάει στην ανάπαυλα με μεγαλύτερο προβάδισμα, αλλά έχασε και άλλες ευκαιρίες πριν από την ανάπαυλα

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της PSG ήρθε στο 51ο λεπτό, όταν ο Kylian Mbappe εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την μπαλιά του Neymar για να μπει στην περιοχή – δίχως όμως τελικά να καταφέρει να φτάσει στην ολοκλήρωση της προσπάθειάς του.

Ο αναπληρωματικός Kevin Volland μπήκε από τον πάγκο των Μονεγάσκων ως αντικαταστάτης του Gelson Martins, κάνοντας άμεσα αισθητή την παρουσία του, καθώς, στο 68ο λεπτό και μετά από μια καλά οργανωμένη συλλογική προσπάθεια των παικτών της Μονακό, κατάφερε να νικήσει από κοντά τον τερματοφύλακα της PSG, Gianluigi Donnarumma.

Ο Ben Yedder διαμόρφωσε το τελικό 3-0, έξι μόλις λεπτά πριν το τέλος από το σημείο του πέναλτι, μετά από ένα αντικανονικό μαρκάρισμα του Presnel Kimpembe, από πίσω, στον Volland. Ο Donnarumma κατάφερε προς στιγμή να ανακόψει την πορεία της μπάλας μετά το σουτ του Ben Yedder, αλλά η μπάλα τελικά κατέληξε στα δίχτυα της PSG.

Σε αυτήν την συνάντηση απείχε από την σύνθεση της ομάδος της Παρί Σεν Ζερμέν, Lionel Messi, ο οποίος αποκλείστηκε με συμπτώματα γρίπης. Πέρα από τον επτά φορές τροπαιούχο της Χρυσής Μπάλας, η PSG δεν είχε επίσης στη διάθεσή της τους Sergio Ramos, Angel Di María, Juan Bernat, Layvin Kurzawa και Ander Herrera.

Ο προπονητής της PSG Mauricio Pochettino κάλεσε την ομάδα του να δείξει μεγαλύτερη συνοχή και να σταματήσει να ψάχνει μετά την ήττα για δικαιολογίες, ήττα την οποία χαρακτήρισε ως «αθλητική ντροπή».

«Είναι απαράδεκτο να ξεκινάμε έτσι τον αγώνα», δήλωσε ο Ποτσετίνο στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα. "Υπάρχει αθλητική ντροπή. Δεν μπορεί να επαναληφθεί αυτό. Μπορούμε ακόμα να χάνουμε αγώνες, αλλά αυτό που έγινε δεν θα έπρεπε να συμβεί. Ο καθένας οφείλει να είναι ατομικά υπεύθυνος και να σκέφτεται συλλογικά. Εμείς όμως έχουμε απομακρυνθεί από αυτό. Η συμπεριφορά πρέπει να είναι περισσότερο συλλογική παρά ατομική. Δεν είχαμε αγωνιστικό πνεύμα. Ο τρόπος που παίξαμε ήταν απαράδεκτος"