• 24/02/2022

24.Φεβ.2022: Ο Ρομάν Γιάρεμτσουκ σώζει την Μπενφίκα κλείνοντας την συνάντηση της Πορτογαλίας με 2-2, αφού, νωρίτερα, ο Σεμπαστιάν Χάλερ του Άγιαξ είχε σκοράρει και για τις δύο ομάδες.

Ο Ρομάν Γιάρεμτσουκ με κεφαλιά από κοντά εξασφάλισε την ισοπαλία 2-2 για την Μπενφίκα κόντρα στον Άγιαξ, αφήνοντας την ισοπαλία των ομάδων στη φάση των "16" του Champions League στο 2-2 μετά το πρώτο παιχνίδι στο Πορτογαλικό «Στάδιο του Φωτός» (Estadio da Luz).

Νωρίτερα, ο Sebastien Haller, ο οποίος έχει σκοράρει σε κάθε παιχνίδι του φέτος για το Champions League, είχε σημειώσει αυτογκόλ εις βάρος του Άγιαξ, γεγονός που του πήρε λίγα λεπτά για να «διορθώσει», αφού με γκολ που πέτυχε πέντε λεπτά αργότερα έβαλε και πάλι μπροστά τον Άγιαξ. Ο Άγιαξ είχε ανοίξει και το σκορ στον αγώνα, με τον Σέρβο Ντούσαν Τάντιτς, στο πρώτο εικοσάλεπτο της συνάντησης, ο οποίος έδειξε και πάλι την κλάση του με ένα πολύ όμορφο εν κινήσει βολέ από την απόσταση των 11 μέτρων από την Πορτογαλική εστία.

Ο επαναληπτικός αγώνας της συνάντησης θα διεξαχθεί στο Άμστερνταμ στις 15 Μαρτίου.