• 24/02/2022

24-Φεβ.2022: Στο δοκάρι χάθηκε η νίκη για την Αθλέτικο Μαδρίτης απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Με μια γλυκόπικρη γεύση έφυγαν οι φίλοι της Ατλέτικο Μαδρίτης από το γήπεδό τους, το βράδυ της Τετάρτης, μετά την ισοπαλία 1-1 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι "ροχιμπλάνκος" κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πραγματοποίησαν μια πολύ ανώτερη εμφάνιση με χειρουργικές επιθέσεις αποτελεσματική άμυνα, με αποκορύφωμα, βέβαια, την κεφαλιά του Ζοάο Φελίξ στο έβδομο λεπτό, που οδήγησε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ράλφ Ράνγκνικ είπε μετά τον αγώνα στην ομάδα του, την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, να παίζει με την ίδια ανεμελιά όπως ο Άντονι Ελάνγκα, καθώς ο 19χρονος έσωσε την ομάδα από την ήττα μέσα στο Γουάντα Μετροπολιτάνο.

Ο Elanga μπήκε ως αλλαγή στο 75ο λεπτό και σκόραρε στο 80ο, με την Ατλέτικο να έχει κυριαρχήσει στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου αγώνα για τους 16 του Champions League στο Wanda Metropolitano.

Κάτω από αυτές τις ζοφερές συνθήκες για την Μάντσεστερ λόγω της πολύ μέτριας εμφάνισής της, ή ισοπαλία έμοιαζε πλέον με «νίκη» για τη Γιουνάιτεντ, η οποία, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν κάκιστη για ομάδα ενός τέτοιου επιπέδου. Ωστόσο, με το γκολ του Ελάνγκα, η Αγγλική ομάδα έφυγε από την Ισπανία με ένα αποτέλεσμα που την φέρνει σε ισχυρή θέση για να φτάσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης.